- Home
- _________________________
- ACT / BAND BOOKING ENQUIRIES 2022
- _________________________
- A-Z Of Contributing Acts
- _________________________
- Singarounds & Sessions / House Concerts / Festival Open Mics [Free]
- _________________________
- MAIN STAGE 1: Evron Centre (Tickets + FREE Events)
- _________________________
- MAIN STAGE 2 : Masonic Hall (Pay On Door)
- _________________________
- Station "Tophouse" [FREE]
- _________________________
- Belle Vue Hotel [FREE]
- _________________________
- Bonhommes Bar [FREE]
- _________________________
- Glasshouse [FREE]
- __________________________
- Imperial [FREE]
- __________________________
- Tommy's [FREE + TICKETS)
- _________________________
- Bandstand
VENUE 3 - THE BELLE VUE HOTEL
The Belle Vue Hotel, Belle Vue Street, Filey, YO14 9HY.
Stage Organisers
Friday 29th April
Robert Nicklas
email :- petshoprob@gmail.com
Saturday 30th April
Bill Horncastle
(The Fox's Den Showcase)
Bill Horncastle of the Fox's Den Radio Programme
A special showcase of acts who have performed live on the Fox's Den Show on Vixen 101.8 FM and on the WORLD WIDE WEB ONLINE. (Fridays 9pm - 12am)
Sunday 1st May
Kuba Lewandowski
email :- lewandowski.kuba@outlook.com
A new member of the Filey Folk Festival team, Kuba Lewandowski is a former Durham Uni student who has set up his own music production company offering recording, mixing & mastering. Kuba will be recording 'live', some acts booked for this years Sunday line up feature at the Belle Vue. Find out more :- NORTH EAST MUSIC PRODUCTION
Friday 29th April
7pm Stubbsie
7.50pm Daniel Moody
8.30pm Adie Sanders
9.10pm Lindsey Simpson
9.50pm Laura Da Sousa
10.40pm Marc Clough
11.10pm The Choir Of Loretta
12am midnight - 2am FESTIVE OPEN MIC
Saturday 30th April
1pm Deb Simpson
2pm Martin Heaton
3pm The Random Hat Gang
4pm Graham Graham Beck
5pm Jay Fraser
6pm Jon Cocker
7pm Steamtown
8pm Bandwagon
9pm The Wandering Man
10pm Jim Danby
11pm Harrison Rimmer
12am midnight - 2am FESTIVE OPEN MIC
Sunday 1st May
1pm Sarah-Louise Boyle
1.40pm Heather Woodhead
2.20pm Blue Kites
3pm The Boothtown Rats
3.40pm The Storm Trees
4.20pm The Stolen Bows
5pm TEABREAK
6.15pm Folklincs
7.05pm Caramba
8pm Amarynthia
9pm Caleb Murray
10pm Counterfeit Celts
11pm - 2am FESTIVE OPEN MIC FINALE